Mohu jíst hmyz živý, nebo bez tepelné úpravy?

Ne, toto v žádném případě nedoporučujeme a to hned z několika důvodů. Hmyz může mít na sobě plísně, nebo škodlivé bakterie. Některé druhy mohou dokonce obsahovat vývojová stadia tasemnic přenosných na člověka. Jsou také druhy, které mohou být pro člověka jedovaté, popřípadě se mohou živit něčím, co může člověku uškodit. Proto konzumujte pouze ověřené druhy a vždy tepelně upravené! Po tepelné úpravě ihned spotřebujte, neskladujte na pozdější dobu. Pro účely uchování je dobré hmyz nasušit.

Mohu jíst druhy hmyzu žijící v ČR?

Samozřejmě i u nás žijí druhy, které se dají využít pro lidskou konzumaci, nicméně my doporučujeme využívat hmyz pocházející z chovu. Pokud nejste entomolog, těžko rozeznáte ohrožené druhy, nevíte, jestli nejsou pro člověka jedovaté. Dále nevíte, kde se hmyz ve volné přírodě pohyboval. Velká část polí u nás v ČR jsou stříkána chemickými prostředky a hmyz tedy může obsahovat chemikálie, popřípadě těžké kovy.

Mohou konzumovat hmyz těhotné ženy?

Ano, samozřejmě s rozumem. I u konzumace hmyzu platí nejíst najednou velké množství, ale spíše využívat hmyzu jako doplňku pestré stravy. Při množství max. 2 polévkové lžíce hmyzu za týden – což platí nejenom pro těhotné ženy – by podle dosavadních výzkumů neměly hmyzí hormony mít na lidský organismus žádný vliv. Také lze doporučit nejíst jen jeden druh hmyzu, nebo jen jedno vývojové stadium – tím se „naředí“ i případné hormony.

Existují na hmyz nějaké alergie?

Ano. Hmyz by neměli konzumovat lidé alergičtí na mořské plody. Složení exoskeletu je podobné jako u mořských plodů – tedy z chitinu. Nicméně alergické reakce jsou u každého jedince jiné. Pokud chcete přeci jenom zkusit, doporučujeme ze začátku pouze minimální dávky a sledovat reakce svého těla. U některých lidí nenaskočí hned alergická reakce (do níž je zapojen imunitní systém), ale může se objevit intolerance – tedy nesnášenlivost - k chitinu, a to vzhledem k nedostatečnému množství hormonu chitinázy, který by exoskelet rozložil (je to stejné, jako když některým dospělým bolí břicho po vypití mléka).

Mám bezlepkovou dietu, mohu jíst například moučné červy?

Stejně jako u alergie na mořské plody záleží na míře citlivosti na lepek. Hmyz obecně je pro celiaky bez rizika, nicméně některé druhy jsou chovány na otrubách. Pokud zůstane zbytek otrub na povrchu těla nebo v trávicím traktu larev, či dospělých jedinců hmyzu, může toto množství vyvolat alergickou reakci. Z tohoto pohledu je pro celiaky „bezpečný“ jen bourec morušový nebo trubčí plod, ostatní druhy u nás chovaných druhů mají v krmení vždy nějakou obilovinu.